Ärge segage diplomaate

15/02/2022

Kas Euroopa diplomaatial õnnestub lahendada Vene-Ukraina kriis?

Diplomaatiline protsess. Kantsler Scholz saabus Kiievist Moskvasse, et pidada Kremliga järjekordset läbirääkimiste vooru Ukraina üle. Lisaks kohtub täna Poola välisministeeriumi juht Venemaa välisministeeriumi juhiga ja Itaalia välisministeeriumi juht Ukraina välisministeeriumi juhiga. Brüsseli ajaleht Politico usub, et õhus on tunda pingelõdvenduse lõhna.

Euroopa Parlamendi päevakorras. Eurosaadikud hääletavad uue 1,2 miljardi euro suuruse abipaketi üle Ukrainale ning kolmapäeval on kavas kriisiteemaline arutelu EL-i peadiplomaadi Josep Borrelliga. Ettepanek hääletada neljapäeval Ukrainat käsitleva parlamendi resolutsiooni poolt aga toetust ei leidnud. Politico teatel kahtlustavad mõned, et see ei toimunud ilma Berliini ja Pariisi sekkumiseta: kaks Euroopa Parlamendi suurt fraktsiooni - sotsiaaldemokraadid ja Uueneva Euroopa fraktsioon - blokeerisid resolutsiooni sisuliselt, sest diplomaatilist protsessi ei tohiks segada.

Von der Leyen ei tule. Euroopa Komisjoni juht ei tule kolmapäeval parlamendis toimuvale õigusriigi arutelule, kuigi Euroopa Parlamendi saadikud on juba mitu kuud kutsunud Euroopa Komisjoni Poolat ja Ungarit rahaliselt karistama ning ootavad pikisilmi Ursula von der Leyenit külla. Just kolmapäeval otsustab Euroopa Kohus, kas selline karistus on põhimõtteliselt õiguspärane.

Foto: European Parliament / Flickr (CC BY 2.0)