EL ja Ukraina, EL ja Aafrika, EL ja Hiina

14/02/2022

Kas poliitikutel ja diplomaatidel õnnestub Ukrainaga seotud kriis tagasi pöörata?

Scholzi marsruut. Saksamaa kantsler läheb täna kahepäevasele visiidile esmalt Kiievisse ja seejärel Moskvasse, et püüda deeskaleerida olukorda Ukraina ümber. Saksa ametnike sõnul ei ole Scholzi eesmärk Putiniga mingisuguseid tehinguid sõlmida, vaid tagada Moskva jätkamine läbirääkimistel. Samal ajal kritiseeris Ukraina suursaadik Saksamaal Twitteris Saksamaa „silmakirjalikkust“ jätkata Venemaale selliste kaupade eksportimist, mida saaks kasutada relvade valmistamiseks. Mitmed lääneriigid on soovitanud oma kodanikel Ukrainast lahkuda; Euroopa Liidu delegatsioon Kiievis on soovitanud kõigil vähemolulistel töötajatel lahkuda, kuid Euroopa Liidu saadik Ukrainas Matti Maasikas jääb oma tööpaigale.

Nädala peamine rahumeelne sündmus. Euroopa Liidu – Aafrika tippkohtumine toimub neljapäeval ja reedel. Arusaadavatel põhjustel kardavad tippkohtumisel osalejad, et sellest sündmusest ei kuule keegi – kõiki huvitavad hoopis teised uudised.

Euroopa Liidu – Hiina tippkohtumine. See tippkohtumine määrati pärast arvukaid edasilükkamisi 1. aprilliks. Tippkohtumisel osalevad Euroopa Liidust Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen ja Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Michel, Hiina poolelt president Xi Jinping ja peaminister Li Keqiang.

Foto: OSCE Parliamentary Assembly / Flickr (CC BY-SA 2.0)