Sanktsioonid, mis ei kahjusta EL-i

11/02/2022

Kuidas lõpeb EL-sisene sasipusa Venemaa-vastaste sanktsioonide pärast?

Venemaa-vastased sanktsioonid. Brüsselis ilmuva ajalehe Politico teatel koostab Euroopa Komisjon suletud uste taga dokumenti selle kohta, milliseid sanktsioone EL rakendab mõne tunni jooksul, kui Venemaa Ukrainat ründab. Ajalehe allikate sõnul on kaks Venemaaga teistest enam kauplevat riiki Ungari ja Austria sanktsioonidele maksimaalselt vastu. Saksamaa, Itaalia ja mitmed teised EL-i riigid on selle vastu, et Venemaale katkestatakse ühendus SWIFT rahvusvahelise maksesüsteemiga. Itaalia hinnangul peaksid sanktsioonid olema sellised, et EL jääks suhetes Venemaa Föderatsiooniga põhitegijaks – ning negatiivne mõju EL-i strateegilistele huvidele oleks minimaalne. Millised need sanktsioonid võivad olla, on siiani ebaselge.

Meie läbirääkimised. Eesti, Läti ja Leedu liidrid kohtusid Saksamaa kantsleri Olaf Scholziga ja avaldasid üldarvamust, et Putinile ei tohi Euroopa julgeolekustruktuuri osas järeleandmisi teha. Samas jäigi Scholz Kaja Kallasele ütlemata, kas Saksamaa lubab meil endisi Saksa haubitsaid Ukrainasse saata või mitte.

Inflatsioon. Saksa kolleegi trotsides ütles Prantsuse keskpanga juht, et "sellistel ebakindlatel aegadel oleks viga teha enneaegne otsus" diskontomäära tõsta - ja et paanikaks pole põhjust.

Foto: Dirk Vorderstraße / Flickr (CC BY 2.0)