Paralleelid teise maailmasõjaga

09/02/2022

Kas EL suudab konflikti Euroopas ära hoida?

Weimari kolmnurk. President Macron on täna Berliinis, et kohtuda oma Saksa ja Poola kolleegide Olaf Scholzi ja Andrzej Dudaga. "Weimari kolmnurk", nagu nad end nimetavad, arutab olukorda Ukraina ümber ja Macroni kohtumisel Putiniga tehtud ettepanekuid. Kolm liidrit toetavad Minski kokkuleppeid ning Venemaa ohjeldamist NATO poolt. Macron kaitseb Normandia formaadis (Saksamaa, Prantsusmaa, Ukraina, Venemaa) läbirääkimisi – järgmine selles formaadis kohtumine peetakse neljapäeval Berliinis. Nagu märgib Brüsseli ajaleht Politico, võib praegune olukord muutuda nii esimeseks sammuks konflikti deeskaleerimisel kui ka "Müncheni hetkeks" – see on vihje Müncheni 1938. aasta kokkuleppele, kui  lääneriigid tegelikult loovutasid Tšehhoslovakkia Hitlerile. Sellal Washingtoni külastanud kantsler Scholz keeldus väitmast, et kui Venemaa tungib Ukrainasse, suletakse gaasijuhe Nord Stream 2. 

Sõda ei tule? EL-i diplomaatia juht Josep Borrell on kindel, et “Venemaa ei tungi Ukrainasse nii, nagu Hitler 1941. aastal NSV Liitu”: Moskva avaldab Kiievile survet, sest soovib osaleda Euroopa julgeolekuläbirääkimistel. Mis ei tähenda, lisas Borrell, et Venemaa ei saaks Ukrainale kübersõja ja poliitilise destabiliseerimise näol olulist kahju tekitada. Valge Maja lõpetas ka epiteedi "paratamatu" kasutamise seoses sõnaga "invasioon".

Jaapan aitab meid. President Bideni palvel on Tokyo valmis saatma osa oma vedelgaasi varudest EL-i, kui Venemaalt tulevad gaasitarned katkevad.

Foto: European Parliament / Flickr (CC BY 2.0)