Diplomaatia: katse number kaks

19/01/2022

Mida ütleb Macron Euroopa parlamendiliikmetele? Kas Lääs ja Venemaa suudavad kokku leppida?

Macron Strasbourgis. Prantsusmaa president esineb täna Euroopa Parlamendis – ta räägib oma riigi prioriteetidest 2022. aasta esimeseks pooleks, mil Prantsusmaa on EL-i eesistujariik. Eeldatakse, et jutt tuleb Euroopa autonoomiast kõigis valdkondades, militaar- ja digitaalvaldkonnast pooljuhtide tootmiseni. Prantsusmaa ise on ärevil – seal korraldasid õpetajad laialdase meeleavalduse, millega protesteerisid koolides uute COVID-vastaste meetmete vastu: neist meetmetest teatati mõned tunnid enne nõuete jõustumist. Samal ajal käib presidendikampaania, kuid sisepoliitikast Macron rääkida ei kavatse.

Uued läbirääkimised. Reedel tehakse järjekordne katse sõda ära hoida - Genfis kohtuvad taas USA riigisekretär ja Venemaa välisminister. Biden rääkis sellal Venemaa vägede arvust Ukraina piiril Soome presidendiga, kellel väidetavalt on Kremlile teatud mõju (ja veel võib ta hakata veenma oma rahvast liituma NATO-ga). Saksa välisminister ütles eile oma Vene kolleegile, et kui Venemaa peaks kasutama energiat relvana, "on sellel sammul tagajärjed gaasijuhtmele". Lavrov vastas, et Nord Stream 2 "ei saa politiseerida".

Märklaud – Sloveenia. See riik kavatseb tugevdada sidemeid Taiwaniga – mis kindlasti kutsub esile Hiina viha, sama, nagu Leedu puhul.

Foto: European Parliament / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)