Sanktsioonid: kõik on võimalik

18/01/2022

Milliseid sanktsioone saavad lääneriigid Venemaa vastu kehtestada? Kas Soome tahab NATO-sse?

Uus president. Täna valiti Euroopa Parlamendi presidendiks maltalane Roberta Metsola EPP konservatiivsest fraktsioonist. Kokkusattumusel saab  Metsola just täna 43-aastaseks.

Baerbock ja Lavrov. Täna kohtuvad Saksamaa ja Venemaa välisministrid – ja sellest kohtumisest võib saada võtmetähtsusega kohtumine keerulises olukorras, mis hõlmab Venemaa, USA, EL-i ja NATO suhteid, gaasihindu, rahu Ukrainas ja palju muud. Samal ajal kohtub NATO peasekretär Berliinis kantsleriga ning hiljem külastab Saksamaad USA riigisekretär. Brüsselis ilmuv ajaleht Politico kirjutab, et Saksamaal on kriis poliitikuid lõhestanud, eriti selles osas, mis puudutab gaasitoru Nord Stream 2. Muu hulgas kaldub Lääs sellele, et Venemaad ei lõigata SWIFT-i rahvusvahelisest maksesüsteemist ära, isegi kui Venemaa ründab Ukrainat, - selline samm puudutaks ka Läänt, eriti Saksamaad. Selle asemel tehakse ettepanek anda tohutu finantslöök Venemaa suurimatele pankadele. Washington on ametlikult teatanud, et põhimõtteliselt kaalutakse endiselt kõiki variante. 

Soome ja NATO. Soomes langes samal ajal esimest korda pärast 2002. aastat NATO-ga liitumise vastaste osakaal alla 50% ja ulatus 42%-ni. Tõsi, vaid 28% soomlastest pooldab NATO-ga liitumist.

Foto: European Committee of the Regions / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0)