Julgeolekuarhitektuur

10/01/2022

Kuidas peaks Euroopa Liit reageerima läbirääkimistele Šveitsis? Mille eest inflatsioon meid hoiatab?

Läbirääkimised Genfis. Samal ajal kui USA ja Venemaa asevälisministrid kohtuvad Šveitsis, imestab Euroopa Liit, miks Euroopa julgeoleku arhitektuurist (just selle ümberstruktureerimist nõuab Putin) räägitakse ilma meieta. Prantsusmaa presidendil on plaan: Euroopa Liit peaks välja töötama oma vastuettepanekud selle kohta, millisena meie seda arhitektuuri näha tahame. Samal ajal kostavad Saksamaalt vastuolulised signaalid Nord Stream 2 saatuse kohta: ühed poliitikud ütlevad, et kui Venemaa Ukrainasse tungib, siis gaasijuhe suletakse, teised leiavad, et on vale siduda selle tööd välistingimustega.

Kaubandus. Prantsusmaa soovib, et Euroopa Liit hakkaks rohkem kauplema Aafrika riikidega. Sellega seoses kohtub Euroopa kaubandusvolinik Valdis Dombrovskis täna Prantsusmaa, Keenia ja Maroko kaubandusministrite ning kahe kontinendi äriringkondade esindajatega.

Inflatsioon. Eurotsoonis lööb inflatsioon rekordeid: detsembris oli see 5% (aasta kohta), seda peamiselt energiahindade tõttu, mis kasvasid aastaga 26%. Alusinflatsioon (arvestamata energiat, toitu, alkoholi ja tubakat) püsib stabiilselt 2,6%.

Foto: Marco Verch / Flickr (CC BY 2.0)