Kaheteraline Nord Stream 2

06/01/2022

Millise kursi valib Prantsusmaa EL-i jaoks? Kas Venemaa gaasijuhe aitab EL-i? Milliseid meetmeid võetakse Itaalias pandeemia vastu?

Euroopa volinikud Pariisis. Euroopa Komisjon saabus täna Prantsusmaa pealinna, et tähistada pidulikult selle riigi EL-is eesistumise algust. Nagu kirjutab Brüsseli ajaleht Politico, omal ajal lootis Macron selle kuue kuu jooksul viia ellu ambitsioonikad plaanid – "taasasutada" EL, muuta see Euroopa Tulevikukonverentsi kaudu tõeliseks demokraatiaks. Kõik need plaanid on aga peatatud – Prantsusmaal on liiga palju probleeme, ees on presidendivalimised ning vasak- ja parempoolsed süüdistavad Macroni "Prantsusmaa identiteedi hävitamises" lihtsalt sellepärast, et ta käskis projitseerida Euroopa Liidu lippu Eiffeli tornile. Prantsusmaa prioriteetide hulka kuuluvad rände ja kliimaga seotud probleemid, sotsiaalpoliitika, Europoli mandaadi laiendamine, küberjulgeolek, desinformatsiooniga võitlemine ja rahanduse tugevdamine. 

Nord Stream 2 kui relv. Riigisekretär Antony Blinken märkis Saksamaa ja USA kõnelustel olukorra üle Ukraina ümber, et nii nagu Venemaa saab torujuhet kasutada Euroopa survestamiseks, nii saab EL seda kasutada Venemaa survestamiseks. Euroopa nõuab, et läbirääkimised USA ja Venemaa vahel toimuksid meie osalusel. Sellal otsustasid USA-s demokraadid Nord Stream 2 –ga seotud uut sanktsioonide paketti mitte toetada – need sanktsioonid õõnestavad Bideni suhteid EL-iga, lisaks pole siis enam millegagi Venemaale survet avaldada.

Kohustuslik vaktsineerimine. Itaalia on kohustanud kõiki 50-aastaseid ja vanemaid elanikke vaktsineerima. Seaduse täitmata jätmise eest määrati rahatrahv - 100 eurot. Lisaks lastakse selles vanuses inimesed töölt lahti, kui nad pole vaktsineeritud ja ei ole Covid-19 põdenud.

Foto: Dipartimento Protezione Civile / Flickr (CC BY 2.0)