Kellele Putin EL-is helistab?

30/12/2021

Milline on Euroopa roll eelseisvatel läbirääkimistel Venemaaga?

Kõrvaltvaade. EL-i välisasjade kõrge esindaja Josep Borrell ütles ajalehele Welt, et jaanuarikuu kõnelustel Venemaaga peaks Euroopa istuma ümarlaua taga, sest Euroopa julgeolekuarhitektuur puudutab meid otseselt. USA lubab meile läbirääkimistel kohta, vähemalt ütleb Biden, et Putiniga vesteldes rõhutab ta alati: Ameerika koordineerib oma tegevusi liitlaste ja partneritega.

Kaubandus ja kaitse. Brüsseli ajaleht Politico kirjutab, et olukord on ainulaadne: kui NATO ütleb, et kui Venemaa tungib Ukrainasse, siis Lääs vastab, ennekõike tähendab see, et EL (Venemaa kõige olulisem kaubanduspartner, kes ostab 40% Venemaa ekspordist ) likvideerib osa kaubavahetusest Venemaaga. Kui aga Putin soovib garantiisid, et NATO ei laiene Itta, ei pöördu ta mitte EL-i, vaid loomulikult alliansis esimest viiulit mängiva USA poole. Millist viiulit EL lõpuks mängib, on iseküsimus.

Sakslased ei tule toime. Saksamaa majandusminister ütles intervjuus, et tema riik ei suuda järgmise kahe aasta jooksul täita oma varem seatud kliimaeesmärke.

Foto: Michael Kappel / Flickr (CC BY-NC 2.0)