Omikroni ja lukustuse vahel

20/12/2021

Kas Euroopa Liit sukeldub varsti suurde sulgemisperioodi? Kas lääs nõustub mõnegi Putini nõudega?

Koroonajõulud. Kogu Euroopa Liidus toimub täpselt üks ja sama: omikroni tüvi levib kiiresti, tõotades massilist epideemiat, ja kui ohtlik see on, pole selge. Samuti on ebaselge, millist ohutaset välja kuulutada. Risk on suur: kui omikron saadab palju inimesi haiglasse, kukub tervishoiusüsteem üleöö kokku; teisest küljest tähendavad piirangud rahulolematust ja majanduslangust. Hollandis otsustati sulgemise kasuks: avalikud kohad, muuseumid, restoranid ja poed on suletud kuni 14. jaanuarini. Belgia ei välista sulgemist – otsus selle kohta tehakse kolmapäeval. Iirimaa on sätestanud, et baarid ja restoranid suletakse jaanuari lõpuni kell 20.00. Taani piirab restoranide külastamist ja võib-olla sulgeb teatrid ja kinod.

Brexiti uudised. Briti Brexiti läbirääkija David Frost astus laupäeval tagasi, kuna ei nõustu Boris Johnsoni poliitikaga. Frosti asendab välisminister ja Briti konservatiivide tulevane liider Liz Truss. Juba varem teatati, et kõik läbirääkimised Euroopa Liiduga lükatakse edasi 2022. aastasse.

Kremli nõuded. Venemaa on esitanud NATO-le uued Euroopa Liitu puudutavad nõudmised: lõpetada sõjaline tegevus Ida-Euroopas, Ukrainas ja Kaukaasias, mitte lubada Ukrainat ja Gruusiat NATOsse, lisaks peaks USA peab piirama tuumarelva oma territooriumil. Saksa kaitseminister ütles laupäeval, et keegi ei luba Moskval tingimusi dikteerida. Nagu märgib Brüsselis ilmuv ajaleht Politico, võis Kreml meelega esitada mitmeid võimatuid nõudmisi, et kas või väheses oma tahtmist saavutada.

Foto: Prácticas Intraescolares / Wikipedia Commons (CC BY-SA 4.0)