Askeldus gaasitoru ümber

08/12/2021

Kas Saksamaa loobub Nord Stream 2-st? Millal eraldab Euroopa Komisjon Ungarile ja Poolale miljardeid?

Uus kantsler, vanad probleemid. Saksa uus kantsler, SPD ehk Saksamaa Sotsiaaldemokraatliku Partei juht Olaf Scholz annab täna keskpäeva paiku Berliinis ametivande. Scholzi kantsleri ametiaeg ei alga aga kergelt: USA hakkas eelõhtul nõudma, et Saksamaa loobuks gaasijuhtmest Nord Stream 2, kui Venemaa ründab Ukrainat (muude Venemaa-vastaste meetmete hulgas). Uus koalitsioon eesotsas Scholziga toetab gaasijuhet, sest Saksamaa vajab endiselt Vene gaasi. Saksamaa on valmis Ukraina-vastase agressiooni korral Venemaa vastu meetmeid võtma – aga kas ta loobub gaasitorust? Hiljuti pöördus  koalitsiooni kuuluvate roheliste saadik USA poole: „Just meie, rohelised, kes me oleme alati gaasijuhtmega võidelnud, ei saa aru, mis sõprus see, mille poole püüdeldakse ja mille puhul sõpradele sanktsioone pähe varistatakse. Torujuhe oli ja jääb Saksamaa valeks otsuseks – mitte Ameerika omaks.“

Politseikoostöö. Euroopa Komisjoni siseasjade volinik esitleb täna uut EL-i riikide politseikoostöö projekti. 65% Euroopa kuritegelikest võrgustikest on rahvusvahelised, mis tähendab, et ka tegeleda nendega tuleb mitte ühe riigi tasandil. Muu hulgas tehakse ettepanek vahetada infot – seni pole see vahetus kuigi tõhus olnud.

Vastus Poolale ja Ungarile. Detsembri lõpuni ei ole Euroopa Komisjonil kindlasti aega Poola ja Ungari majanduse elavdamise plaane heaks kiita, ehk mõlemad riigid ei saa vastavast Euroopa eelarvest ettemaksu: Poola - 5 miljardit, Ungari - 1 miljard eurot.

Foto: Dirk Vorderstraße / Flickr (CC BY 2.0)