Euroopa Liit võtab kasutusele karmid sanktsioonid

06/12/2021

Kas Euroopa Komisjon saab kehtestada sanktsioone kolmandatele riikidele? Kas Euroopa Liit annab Hiina survele järele? Kelle nägusid me euro pangatähtedel näeme?

Uus sanktsioonivahend. Brüsselis ilmuva ajalehe Politico andmetel on Brüssel ette valmistanud dokumendi eelnõu, mis heakskiitmise korral annab Euroopa Liidule ülivõimu: kui mõni riik kehtestab ootamatult Euroopa Liidule sanktsioonid, saab Euroopa vastuseks kasutada laia valikut sanktsioone, alates kaubanduse ja investeeringute piirangutest kuni intellektuaalomandi õiguste sanktsioonideni nii ettevõtete kui ka üksikisikute suhtes. Tõsi, enne seda me anname riigile võimaluse meelt muuta ja meile kehtestatud sanktsioonid tühistada. Aga kui riik oma meelt ei muuda, on meie vastus karm. Kõik see on vajalik põhjusel, et Euroopa Liidu riigid ei saa vastata löögile löögiga, kui neid majanduslikult rünnatakse – nad on seotud ühisturu reeglitega. Ka Euroopa Komisjon ei saa tegutseda – selleks on iga kord vaja kõikide liikmesriikide nõusolekut.

Esimene sanktsioonide kandidaat. Seni on selleks kandidaadiks Hiina, sest Peking on kehtestanud ulatuslikud sanktsioonid Leedule (selle eest, et Leedu lõi suhted Taiwaniga, mis aga Hiinale ei meeldi). Tegelikult on igasugune kaubavahetus Hiina Rahvavabariigi ja Leedu Vabariigi vahel peatatud, seejuures vihjavad Hiina ametlikud väljaanded, et Brüssel peaks karistama mitte Pekingit, vaid Vilniust selle eest, et leedulased on rikkunud kehtestatud diplomaatilist status quo‘d.

Näod rahatähtedel. Euroopa Keskpank plaanib uuendada euro pangatähtede kujundust ja kanda neile kuulsate eurooplaste näod.

Foto: www.sanctionsmap.eu/#/main