Energeetiline opositsioon

02/12/2021

Kes ja kuidas blokeerib Euroopa algatusi?

Muuta või mitte muuta? Energeetikaministrid arutavad Brüsselis energiaturu olukorda. Euroopa Liidus on tekkinud lõhe: Prantsusmaa, Itaalia, Hispaania, Rumeenia ja Kreeka soovivad elektrihinna määramise reeglite muutmist, kuid mitmed teised riigid, sealhulgas ka Eesti, tegid ühisavalduse, mille kohaselt reegleid ei tohiks muuta, kuna hinnatõus on ajutine.

Euroopa Liit kaitseb Ukrainat. Venemaa, Euroopa Liidu, USA, Ukraina ja teiste OSCE riikide välisministrid kohtuvad täna hommikul Stockholmis, et arutada Ukrainaga seotud olukorda ja vähendada pinget piiril. Brüsselis ilmuv ajaleht Politico eeldab, et kohtumise tulemus sõltub rohkem Euroopa Liidu diplomaatiast kui NATO lahingjõust.

Parandatud kirjaviga. Nagu selgus, ajas Politico eile Eesti ja Läti segamini: tehti ettepanek leevendada Valgevenest pärit pagulaste vastuvõtmise reegleid Lätis, mitte Eestis. Mitmed poliitikud ja inimõiguslased olid selle plaani vastu. Euroopa Parlamendi liige Renew Europe fraktsioonist Sophie in 't Veld kutsus Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni Euroopa Parlamendile selgitusi andma.

HERA volitusi ei laiendata. Kolmapäeval blokeeris Euroopa Ülemkogu õigusakti, mis laiendaks ravimite levitamise eest vastutava Euroopa agentuuri HERA volitusi – sealhulgas ka pandeemia ajal.

Foto: UN Development Programme in Europe and CIS / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)