Euroopa Komisjon ja migrandid

01/12/2021

Mida on Euroopa Komisjon lubanud Eestil migrantidega peale hakata? Kas Euroopa Komisjoni volinikele antakse tehingutes ravimitega rohkem volitusi?

Brüssel lubab. Brüsseli ajalehe Politico andmetel teeb Euroopa Komisjon täna ettepaneku lubada Poolal, Leedul ja Eestil eirata mitmeid reegleid migrantide kaitse ja varjupaigaõiguse kohta. Sealhulgas võib Brüssel lubada migrante hoida kuni 16 nädalat Valgevene piiri lähedal asuvates ajutistes kinnipidamiskeskustes (pole selge, mis Eestil sellega pistmist on – piiri Valgevenega meil pole). Euroopa bürokraadid käivad peale: see ei ole sama, mis "migrantide vangistamine", kuid immigratsioonieksperdid on veendunud, et tegelikult on tegemist vahistamisega. Reeglite leevendamine kehtib kuus kuud. Nagu tavaliselt, tuleks migrantidele pakkuda peavarju, toitu, riideid ja arstiabi. 

Lahkhelid Euroopa Komisjonis. Mitte kõik Euroopa Komisjonis on nõus sellega, et antud olukorras oleks õigem karistada migrante, mitte Lukašenka režiimi. Esmaspäevaõhtusel kohtumisel vaidlesid Euroopa Komisjoni volinikud väga kaua – ja kutsusid teisipäeval kokku teise koosoleku, et küsida juristide arvamust. "On üllatav, et 450 miljoni elanikuga EL vajab varjupaigaõiguse nõrgendamist pärast seda, kui meie idapiirile saabusid vaid mõned tuhanded migrandid," kirjutab Politico. Diplomaatia on palju tõhusam – näiteks Iraak on novembris juba 2000 oma kodanikku piirilt eemaldanud.

Veel üks sasipusa. Mitmed riigid on süüdistanud Euroopa Komisjoni pandeemia sildi all suurema võimu haaramises. Jutt käib Euroopa agentuurist HERA: Euroopa volinikud kavatsevad muuta selle direktoraadiks Euroopa Komisjoni koosseisus ning anda epideemiate ajal ainuvõimu – näiteks õiguse osta ravimeid ja toorainet, viia ravimite tootmine üle EL-i ja pidada otseläbirääkimisi tarnijatega.

Foto: Kancelaria Premiera / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)