Nagu Hiina, ainult parem

30/11/2021

Kas EL suudab Hiinaga konkureerida? Mida me omikroniga peale hakkame?

Võidujooks Hiinaga. Kolmapäeval teatab Euroopa Komisjon oma plaanidest rahvusvahelistes taristuprojektides Hiinale järele jõuda ja edestada. Teadaolevalt rakendab Hiina Rahvavabariik Belt and Road strateegiat ning EL kavatseb 2027. aastaks investeerida 300 miljardit eurot Global Gatewaysse.  Strateegiaprojektid hõlmavad kiirteid Aasias ja lairibainterneti Aafrikas. Kusjuures soovib EL erinevalt Hiinast "luua sidemeid, mitte teiste riikide sõltuvust" endast ning edendada euroopalikke väärtusi, sealhulgas demokraatiat ja avatud ühiskonda.

Kasulik kõigile. Samuti järgitakse vastastikuse kasu põhimõtet. Muuhulgas pakub EL Aafrika riikidele 3,5 miljardi euro ulatuses toetusi taastuvenergia toetamiseks vesiniku näol, et nad saaksid seejärel vesinikku osta ja meie rohepöörde plaani ellu viia.

Omikron. Euroopa Komisjon kogub uue koroonaviiruse tüve kohta rohkem andmeid ning otsustab selle põhjal, kas tühistada piirkondadevahelise reisimise piirangud ja võtta kasutusele personaliseeritud lähenemine. Omikroni teemaline EL-i virtuaalne tippkohtumine on samuti ebaselge.

Foto: European Council President / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)