Koalitsioon Saksamaal

25/11/2021

Mida toob Euroopa Liidule Saksamaa uus valitsus?

Saksamaa valitsus. Koalitsiooni on ühinenud Sotsiaaldemokraatlik Partei, Vaba Demokraatlik Partei ja Saksamaa Rohelised, sellest teatatakse ametlikult täna. Kantsleriks saab sotsiaaldemokraatide juht Olaf Scholz, välisministeeriumi juhib aga üks kahest Roheliste liidrist, Annalena Baerbock, kes on juba teatanud, et võtab Hiina ja Venemaa suunal karmima kursi.

Mida see Euroopa Liidu jaoks tähendab? Brüsselis ilmuva ajalehe Politico analüüsi kohaselt tõotab Saksamaa koalitsioon Euroopa Liidule ainult head – kõik selle parteid on Euroopa-meelsed. Koalitsioon jagab Euroopa Liidu strateegilise suveräänsuse põhimõtet, mis tähendab, et neil ei teki Prantsusmaa ja Macroniga erimeelsusi. Muuhulgas toetavad nüüd nii Saksamaa kui ka Prantsusmaa riigiüleste Euroopa Parlamendi kandidaatide nimekirjade loomise ideed. Ka Euroopa Liidu lõunaosa riigid on rahul - koalitsioon seisab selle eest, et Euroopa Liidu fiskaalreegleid leevendataks, mis võimaldab Itaalial ja Hispaanial raha juurde laenata. Peamine on aga, et koalitsioon kaitseb sotsiaalsemat poliitikat. Kaotajate hulgas on praegused Poola ja Ungari valitsused ning sellised Euroopa Liidu riigid nagu Holland, kes on karmima fiskaalpoliitika poolt.

Karmimad piirangud. Mitmed ELi riigid karmistavad koroonaviirusevastaseid meetmeid: Itaalia tegi seda eile, Prantsusmaa teeb täna (aga sulgemist ei toimu), Holland homme (ja seal tuleb sulgemine). Slovakkias on välja kuulutatud kahenädalane sulgemine.

Foto: PES Communications / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0)