Esitage oma Covid-tõendi!

24/11/2021

Kuidas muutuvad soovitused reisimiseks EL-is? Millised sanktsioonid ootavad neid, kes aitavad Valgevenel migrante transportida?

Covidi tagasihoidmine. Euroopa Komisjon avaldab neljapäeval uued soovitused reisimiseks EL-is. Brüsselis ilmuva ajalehe Politico andmetel peavad EL-i riigid nüüd otsustama, kas inimene tuleb karantiini panna, mitte selle järgi, kust ta tuli, vaid selle järgi, kas tal on kehtiv Covid-tõend. Piiranguid vaktsineerimata isikutele pole soovitustes ette nähtud.  

Uued sanktsioonid. Järgmine osa sanktsioonidest seoses kriisiga Poola ja Leedu piiril kehtestatakse transpordiettevõtetele, mis ühel või teisel viisil on seotud migrantide transportimisega. Juttu on  igasugusest transpordist – maismaatranspordist lennutranspordini. Politico teatel ei puuduta sanktsioonid Minski lennujaama – see pannakse järgmisesse, kuuendasse sanktsioonide paketi, kui Valgevene liider ei peatu. Kokkuvõttes on EL-i poliitika edukas: Lukašenka on juba nõustunud migrantide laagrite eemaldamisega Poola-Valgevene piirilt ning mitmed lennufirmad on lõpetanud migrantide Minskisse toimetamise. Teisest küljest kordas Euroopa Komisjon, et raha Poola piiril müüri ehitamiseks ei anna.

Brexit ja sellel pole lõppu. Euroopa Komisjoni voliniku Maroš Šefčoviči sõnul jätkuvad läbirääkimised Brexiti aspektide üle ka pärast jõule. Plaan need sel aastal lõpule viia oli liiga optimistlik – Ühendkuningriigis lihtsalt puudub poliitiline tahe probleemidele lahendusi otsida.

Foto: Holapaco77 / Wikimedia Commons (CC BY 4.0)