Piirid, müürid ja sanktsioonid

18/11/2021

Pagulased, Poola, sanktsioonid Belavia vastu, Eesti müür ja COVID Euroopa Parlamendis.

Eesti ehitab müüri. Täpsemalt ajutisi piirdeid piirile 1700 reservväelase kätega, et pagulased meieni ei jõuaks. Valgevene ja Poola piiril on olukord veidi paranenud: kolmapäeval asus Valgevene pärast Merkeli ja Lukašenka teist vestlust pagulasi soojadesse ruumidesse paigutama. Vaatamata sellele ütles Poola kaitseminister, et kriis võib kesta aastaid. Euroopa Komisjoni humanitaarabi volinik teatas, et Euroopa Liidu riigid saavad 700 tuhat eurot piiril hätta jäänud inimeste aitamiseks. Samal ajal näitab Human Rights Outlook aruanne, et aastaga on inimõiguste olukord 198 maailma riigist kõige enam halvenenud Poolas (aga ka Venemaal ja Hiinas).

Belaviale sanktsioonid? Ajalehe Politico andmeil ei kiirusta mitmed Lääne-Euroopa riigid, sealhulgas Saksamaa ja Itaalia, Valgevene lennufirma Belavia vastaste sanktsioonide allkirjastamisega, sest ettevõte lubas mitte vedada Türgist Iraagi, Süüria ja Jeemeni kodanikke – ja sanktsioonide õiguslik alus on seega kahtluse alla seatud; tarvis on veel ühte õiguslikku hinnangut. Ida-Euroopa riigid pole selle pöördega rahul.

Strasbourg või mitte Strasbourg? Ligi 180 saadikut on allkirjastanud Euroopa Parlamendi presidendile David Sassolile saadetud kirja, milles palutakse koroonaviiruse leviku tõttu järgmisel nädalal Strasbourgis toimuv täiskogu ära jätta. Sel nädalal haigestus COVID-i kaks saadikut ning istungi ajal kardetakse koroonaviiruse levikut.

Foto: Kancelaria Premiera / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)