Prügi madalal orbiidil

17/11/2021

Millest on Lukašenka aru saanud? Millal Nord Stream 2 sertifitseeritakse?

Valgevene. EL-iga peetud läbirääkimiste tulemusena (ja sanktsioonide ähvardusel) andsid Araabia Ühendemiraadid pärast Türgit oma lennufirmadele korralduse peatada migrantide toimetamine Minskisse; Liibanon kavatseb sama teha. Venemaa on andnud mõista, et ta ei lõpeta gaasi tarnimist EL-ile, ükskõik mida Valgevene president ka ei ütleks. Nagu anonüümne Euroopa ametnik Brüsseli ajalehele Politico kokku võttis, "Lukašenka mõistis lõpuks, et ta ei saa kahjustada meid nii, nagu meie saame kahjustada teda." Kuid humanitaarkriis jätkub: tuhanded migrandid on Poola piiril kinni, 2000 inimest elavad ajutistes laagrites, neist üle poole on naised ja lapsed.

Nord Stream 2. Teisipäeval tõusid gaasihinnad taas hüppeliselt, kuna Saksamaa võimud peatasid ajutiselt Venemaa gaasitoru sertifitseerimisprotsessi – sel põhjusel, et selle omanik Šveitsi ettevõte Nord Stream 2 AG (Gazpromi tütarettevõte) ei loonud Saksamaale filiaali, nagu seadus seda nõuab.

Lähikosmos. EL-i kosmosepoliitika volinik Thierry Breton mõistis hukka esmaspäevase Venemaa katsetuse, mis hävitas madalal orbiidil olnud satelliidi, tekitades kosmoseprügi, mis ohustab rahvusvahelist kosmosejaama ja võib paljudeks aastateks takistada mitmeid kosmosetegevusi. Euroopa süsteemide Galileo ja Copernicus satelliite see ei mõjutanud, kuid tundub, et lähitulevikus võib kosmosest saada uus hübriidsõdade areen.

Foto: OptimusPrimeBot / Wikipedia Commons (CC BY-SA 3.0 IGO)