Strateegiline kompass

15/11/2021

Mida teeb Euroopa Liit Poola piirikriisiga toimetulemiseks?

Siiski sanktsioonid. Euroopa Liidu riikide välisministrid kogunevad täna Brüsselisse, et kinnitada Valgevene-vastased sanktsioonid seoses pagulaskriisiga Poola piiril. Sanktsioonid peaksid mõjutama nii lennufirmasid, mis aitavad pagulasi transportida, kui ka umbes kolmekümmet Lukašenka administratsiooni ametnikku. Nimekirjade koostamiseks võib aga kuluda mitu nädalat – juristid peavad need üle kontrollima. Valgevene opositsiooni liider Svetlana Tikhanovskaya kutsub kehtestama sanktsioone ka riigile kuuluvatele pankadele, energeetika- ja keemiaettevõtetele.

Venemaa oht. Teiseks päevakorrapunktiks on oht Ida-Ukrainale Venemaalt: USA võimud hoiatasid Euroopa Liitu, et Kreml võib kohe-kohe Ukrainasse tungida – millegipärast koondab ta vägesid piirile. Venemaa ütleb, et ei mõtlegi kedagi ähvardada. Ukraina välisminister on kindel, et nii Valgevene pagulased kui ka väed on „osa suurest strateegiast, mille eesmärk on Euroopat raputada“.

„Strateegiline kompass“. Õhtul arutavad välis- ja kaitseministrid Euroopa Liidu kaitsepoliitikat visandava dokumendi eelnõu „Strateegiline kompass“. Selle kohaselt peaks Euroopa kiirreageerimisjõududel 2025. aastaks olema võime mis tahes kriisi korral kiiresti ümber paigutada kuni 5000 sõdurit.

Foto: Audriusa / Wikipedia Commons (CC BY-SA 3.0)