Kas Lukašenka keerab Venemaa gaasi kinni?

12/11/2021

Kas Brüssel suudab peatada migrantide juurdevoolu Poola ja Leedu piirile? Milleks on Lukašenka valmis? Mida Kreml ütleb?

Kui mitte nii, siis teisiti. Brüssel on valmis sõlmima tehingu Lähis-Idast ja Aafrikast migrante Minskisse toimetava Turkish Airlinesiga ning peatama migrantide juurdevoolu Poola ja Leedu piiridele. Turkish Airlines ilmselgelt ei soovi sattuda salakaubaveo ja inimkaubanduse pärast sanktsioonide alla: "Lõppude lõpuks tähendab EL-i turg lennufirmale rohkem kui kümme lisalendu Minskisse," ütles Brüsseli diplomaat ajalehele Politico. Samal ajal peab Euroopa Komisjon läbirääkimisi Liibanoniga, et see ei lubaks Aerofloti lennukitega migrante Valgevenesse toimetada.

Kui te ei lase migrante sisse – keerame gaasi kinni! Ilmselt asümmeetrilise vastusena ähvardas Lukašenka katkestada Venemaa gaasi transiidi EL-i. EL reageeris sellele rahulikult: Euroopas arvatakse, et Lukašenka tegi vea – Kremlile see tema avaldus ei meeldi samamoodi nagu Brüsselilegi. Õnneks juba teist päeva arutavad olukorda Merkel ja Putin isiklikult.

Ratifitseerimine on küsimärgi all. EL-i kaubandusministrite kohtumisel Brüsselis kritiseeriti Prantsusmaad selle eest , et ta soovib blokeerida mitmeid EL-i kaubanduslepinguid – sealhulgas Tšiiliga. Prantslasi survestab Berliin, kellele selline asjade käik ei meeldi.

Foto: Homoatrox / Wikipedia Commons (CC BY-SA 4.0)