Kas müür on parem kui sõda?

11/11/2021

Kas Euroopa Liit annab Poola müüri jaoks raha? Kas Orbán annab võimu üle väikelinna linnapeale?

Piiriprobleemid. Nii Biden (Ursula von der Leyen arutas temaga probleemi eile) kui ka Putin (temaga rääkis Angela Merkel) on juba kaasatud konflikti Poola ja Valgevene piiril. Euroopa kardab avalikku relvastatud vastasseisu – sel juhul kaitseb NATO Poolat ja algab mitte lihtsalt sõda, vaid midagi täiesti arusaamatut. Vahepeal on Euroopa Ülemkogu koostanud dokumendi, mis kinnitab, et piirimüüri ehitust saab rahastada ka Euroopa Liit.

Monopolide vastu. Euroopa Komisjon kavatseb Euroopa monopolidevastaseid õigusakte nende pehmendamiseks läbi vaadata, paljud riigid pole sellega rahul. Samas jättis õnn eile maha Google’i – Luksemburgi Euroopa Üldkohus otsustas, et Euroopa Komisjonil oli õigus, kui ta 2017. aastal tehnikahiiule 2,4 miljardi euro suuruse trahvi määras.

Orbáni järglane? Ungari opositsiooni liider, pisikese Hódmezővásárhely linna linnapea Péter Márki-Zay, kes on küsitluste andmetel Orbánist viie protsendiga ees, tuleb ametlikule visiidile Brüsselisse. Márki-Zay on konservatiiv ja katoliiklane, ta on illegaalse migratsiooni vastu, kuid LGBT inimeste õiguste poolt ning tema valimisprogrammi põhipunktideks on võitlus korruptsiooniga ja Ungari ühtsus Euroopa Liiduga. Valimised toimuvad Ungaris viie kuu pärast.

Foto: Kancelaria Premiera / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)