Müürid ja tollimaksud

10/11/2021

Kas Putin juhib migrantide sissetungi Poolasse? Kas Ühendkuningriik läheb meiega tülli?

Varssavi külastus. Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Michel lendas täna Poolasse, et kohtuda riigi peaministriga – probleemide taustal nii Poolas (õiguse ülimuslikkuse põhimõtte rikkumine) kui ka tema piiril Valgevenega (Valgevenest rändavad migrandid, keda Poola piirivalve sisse ei lase, nii et inimesed surevad metsas külma kätte). Michel süüdistas eile Berliinis Lukašenkat "julmas hübriidrünnakus" EL-i vastu ja ütles, et Brüsselis arutatakse taas piirimüüri rahastamist. Hiljuti otsustas Poola parlament, et müüri eest maksab Poola ise – seda enam et riik saab EL-ilt kõige rohkem raha. Poola-Valgevene piiril asuvas ekspromptlaagris on täna kolm kuni neli tuhat migranti. Poolakad väidavad, et migrantide liikumist juhib tegelikult Putin.

Artikkel 16. Ilmselt kasutab Ühendkuningriik järgmisel nädalal Põhja-Iirimaa protokolli artiklit 16 ja lõpetab selle, loobudes sellega kohustusest teostada Põhja-Iirimaale suunduvate kaupade tollikontrolli. Kuna Põhja-Iirimaa ja EL-i liikmesmaa Iiri Vabariigi vahel puudub piir, EL-i voolavad kaubad, mis ei pruugi vastata Euroopa standarditele. EL mõtleb sanktsioonidele; isegi Saksamaa, kes tavaliselt on teravatele liikumistele vastu, kutsub üles britte võimalikult tugevalt lööma – taastada näiteks tollimaksud täies mahus.

Kes tahab saada presidendiks? Võidujooks Euroopa Parlamendi presidendi kohale on ametlikult alanud. Üks esimesi kandidaate on Euroopa Parlamendi liige Austriast Othmar Karas, Ungari peaministri Viktor Orbáni üks aktiivsemaid kriitikuid.

Foto: Diego Sideburns / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)