Rahuaatom muutub roheliseks

27/10/2021

Kas tuumaelektrijaamu tunnistatakse odava energia probleemi keskkonnasõbralikuks lahenduseks? Milliseid samme võtab EL Vene gaasi suhtes?

Tuumaelektrijaamad üle värvida. Euroopa Komisjoni juhil Ursula von der Leyenil tuleb lähiajal vastata küsimusele, kas tuumaenergia on roheline. Kui jah, saavad EL-i riigid, kes soovivad arendada oma tuumaenergiat, selleks Euroopa eelarvest raha. Tuumaelektrijaamade keskkonnasõbralikuks tunnistamist nõudvate riikide hulgas on Prantsusmaa, kolmveerand tema energiasektorist on  tuumaenergia, aga ka Itaalia ja Kreeka. Samal ajal teeb Berliin lobitööd gaasi lisamiseks rohelise energia nimekirja, vähemalt ajutiselt. Brüsselis ilmuva ajalehe Politico andmetel toetavad Prantsusmaa ja Saksamaa tõenäoliselt teineteist, et kõigil oleks hea olla. 

Sellal Nord Stream 2 ümber. Euroopa energiavolinik Kadri Simson teatas eile EL-i energiaministritele, et tema ametkond alustas andmete kogumist Gazpromi seotuse kohta gaasihindade järsu tõusuga. Saksamaa aga teatas samaaegselt Euroopa regulaatorile, et Nord Stream 2 sertifitseerimine ei ole EL-ile sugugi ohtlik.

Foto: Wikipedia Commons / RIANbot (CC BY-SA 3.0)