Kolmas maailmasõda (Poola vastu)

25/10/2021

Poola, Saksamaa, Euroopa Komisjon, Euroopa Parlament ja teised.

Tippkohtumise teine päev. Reedel otsustasid Euroopa Liidu juhid, arutades Poola halba käitumist, paati siiski mitte kõigutada – „mingeid meetmeid ei võeta“ (Ursula von der Leyeni sõnad) enne, kui Euroopa Liidu kohus hindab õigusriigi põhimõtete rikkumise eest karistamise mehhanismi. Nii valis Euroopa Komisjon Saksamaa ja Prantsusmaa, mitte Euroopa Parlamendi poole, kes kutsus aktiivselt Poolat ja Ungarit karistama.

Kui te ei anna raha, blokeerime kõik, mis võimalik. Tegelikult on see Poola võit. Sealne peaminister selgitas intervjuus Financial Timesile oma seisukohta: „Kui Euroopa Komisjon siiski alustab kolmandat maailmasõda, kaitseme oma õigusi kõigi relvadega, mis meil on. Raha saame [Euroopa Liidult] varem või hiljem. Kuid mida hiljem see juhtub, seda rohkem on tõendeid selle kohta, et Euroopa Komisjon diskrimineerib meid.“ Poolal on, millega ähvardada – ta võib blokeerida näiteks Euroopa Komisjoni kliimapaketi.

Euroopa Komisjoni võit. Kuid Brüssel ei anna Poolale, samuti Leedule ega teistele Euroopa Liidu riikidele raha okastraadiga piirimüüri ehitamiseks.

Poola Gazpromi vastu. Poola peaminister kutsus aga Brüsselit uurima ka Venemaa mõju gaasi hinnatõusule, et „Gazpromi kainestada“ ja anda talle õppetund. Seda ideed toetavad Holland ja Itaalia, kuid mitte Saksamaa, kes on Brüsseli ajalehe Politico andmetel väga tugevalt vastu.

Kuus kümnest. Türgi saadab ametlikult välja kümme lääne suursaadikut, sealhulgas kuus Euroopa Liidu liikmesriikide suursaadikut, kes nõuavad Türgi teisitimõtleja vanglast vabastamist. Juba on tehtud ettepanekuid kuulutada Türgi suursaadikud Euroopa Liidus persona non grata‘ks – kui muidugi Erdoğan ümber ei mõtle.

Foto: Flickr / Kancelaria Premiera (CC 1.0)