Brüssel soovitab: raha CO2 kvootide eest - vaestele

13/10/2021

Mida tuleks teha, et inimesed ei kannataks energiakriisi all? Mida teha britidega? Miks me vajame  Arktikat?

Euroopa soovitused. Euroopa Komisjoni energiavolinik Kadri Simson avalikustab täna meetmete paketi energiahindade tõusuga võitlemiseks. Radikaalseid ettepanekuid, kirjutab Brüsseli ajaleht Politico, ei tasu oodata – peamiselt tuletab Euroopa Komisjon riikidele meelde, mida nad saavad teha: alandada makse, subsideerida mõnda aega kannatavaid majandussektoreid, kasutada süsinikdioksiidi kvootidega kauplemisest saadavat tulu vaeste sotsiaalseks abistamiseks ja garanteerida, et keegi ei kaota elektrit võlgade pärast. Brüssel lubab kaaluda võimalust osta gaasi kogu EL-i nimel (mis annab meile hoovasid  ka läbirääkimistel Venemaaga) ja arendada rohelist energiat. Mõned riigid valivad karmimaid meetmeid: Prantsusmaa investeerib viie aasta jooksul 30 miljardit eurot tuumaelektrijaama ehitusse, rohelise vesiniku tootmisse, elektriautode ja madala CO2 -heitega lennukite tootmisse. 

Brexit - ja sellel pole lõppu. EL-i ja Ühendkuningriigi vaheline tollipiir on taas küsimärgi all: Briti Brexiti-läbirääkija David Frost ütles eile Lissabonis, et kokkulepe tuleb ümber teha ning täna tutvustab Euroopa Komisjoni asepresident Maroš Šefčovič EL-i poolset korrigeerimist. Jutt käib Briti kaupade, sealhulgas "rahvusliku identiteediga" kaupade (vorst) ja hädavajalike ravimite osalisest lubamisest ühtsele turule, mis hõlmab ka Põhja -Iirimaad. London võib selle tagasi lükata ja tulevik on ettearvamatu. Mitmed EL-i riigid, sealhulgas Prantsusmaa, on valmis alustama Ühendkuningriigiga kaubandussõda. Nagu ütles Politicole sooviv jääda tundmatuks diplomaat: "Kui britid tahavad mängida karmilt, mängime samamoodi."

Arktilised huvid. Täna avalikustab Brüssel ka "EL-i arktilise poliitika". Kavatseme saada juurdepääsu piirkonna haruldaste muldmetallide elementidele, lõpetada seal nafta- ja gaasitootmine ning luua EL-i esindus Gröönimaa isevalitseva territooriumi (see ei kuulu EL-i, kuid on Taani Kuningriigi osa, mille kaudu ongi Euroopaga seotud) pealinnas Nuukis.

Foto: Korgijuaha / Pixabay (License)