Elektritorm

07/10/2021

Elektrihind, hukkunud pagulased ja vasaktsentristlik Saksamaa. 

ЕL ja elekter. Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson ütles eile intervjuus väljaandele Financial Times seoses elektrihinna järsu tõusuga, et Brüssel ei saa niisugust olukorda lühikese aja jooksul muuta – „meie neid hindu ei kujunda“ –, kuid toetab igati Euroopa elanike kaitset riikide valitsuste tasandil.

Skandaal pagulastega. Mitmed Euroopa meediaväljaanded kirjeldasid, kuidas osa Euroopa Liidu riike – Horvaatia, Kreeka ja Rumeenia – kihutavad piirile jõudnud pagulasi ebaseaduslikult minema. Euroopa Komisjon juba teatas, et on sellise praktika vastu: Euroopa Liidu riigid peavad arvesse võtma pagulaste individuaalset olukorda. Õli valasid tulle viis surma Poola ja Valgevene piiril, samuti Afganistani põgenikega seotu: ÜRO pagulaste ülemvoliniku ameti töötajate sõnul võib olukorra halvenemine selles riigis aasta lõpuks sundida põgenema pool miljonit afgaani.

Меrkel opositsioonis? Saksamaal algasid läbirääkimised sotsiaaldemokraatide, roheliste ja ettevõtjate erakonna FDP vahel. Kui läbirääkimised on edukad, saab Euroopa Liidu liider vasaktsentristliku koalitsiooni, Angela Merkeli erakond aga jääb opositsiooni – esmakordselt 16 aasta jooksul –, mis vältimatult mõjutab ka Euroopa arengusuunda.

Foto: European Parliament / Flickr (CC BY 2.0)