Valge Maja, vasta!

21/09/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras lõhe suhetes Ameerika Ühendriikidega.

Küsimused Washingtonile. EL-i ja USA suhted ei parane: pärast seda, kui Austraalia otsustas osta 50 miljardi euro eest allveelaeva mitte Prantsusmaalt, vaid USA-lt, kaalub Euroopa Komisjon EL-i ja USA tippkohtumise edasilükkamist. See on planeeritud 29. septembriks ja peaks arutama tehisintellekti ja pooljuhtide valdkonna koordineerimist. Kuid nagu ütles Ursula von der Leyen, kuni Washington ei vasta paljudele küsimustele, „tavapärase äriajamise” taastumist ei toimu: "Ühte EL-i liikmesriiki koheldi vastuvõetamatult ja me tahame teada, kuidas see juhtus ja miks." 6. oktoobril Sloveenias toimuval tippkohtumisel tõstatab Prantsusmaa küsimuse, milliseid samme peaks EL vastuseks tegema. Tundub, et see lõhe kestab kaua.

Sõda, aga mitte meie oma. 62% EL-i 12 suurima riigi elanikest on kindlad, et uus "külm sõda" toimub USA ja Hiina vahel ning 59% arvavad, et USA ja Venemaa vahel. Vaid 15% eurooplastest on seisukohal, et külma „sõtta“ Hiinaga läheb nende endi riik.

Foto: Gage Skidmore / Wikipedia Commons (CC BY-SA 2.0)