Kõikuma löönud usaldus

20/09/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Austraalia karistamine.

Hüvasti, Austraalia! Pärast seda, kui Austraalia loobus lubadusest osta Prantsuse tuumaallveelaeva 50 miljardi euro eest, kaotas Pariis Canberra vastu usalduse ning ilma Prantsusmaa toetuseta muutusid EL-i ja Austraalia vahelised kaubandusläbirääkimised mõttetuks (Austraalia soovib, et tema põllumajandustootjad saaksid sooduspääsu EL-i turule). Prantsusmaa jaoks on matemaatika lihtne: 50 miljardit eurot on kümme korda suurem kui summa, mille EL-i SKP oleks aastaks 2030 kasvanud, kui Austraaliaga oleks sõlmitud kaubandusleping. Usaldus Austraalia vastu, kes sõlmis sõjalise liidu USA ja Suurbritanniaga, on kõikuma löönud ka Saksamaal, kelle ettevõtted on samuti kannatada saanud.

Ole ettevaatlikum, USA! See, et Ameerika sõlmis liidu EL-i selja taga, mõjutab meie suhteid USA-ga negatiivselt. "Pärast Afganistani näeme taas, et loota Ameerikale täielikult me ei saa," ütles Brüsseli ajalehele Politico anonüümne Saksa ametnik. Teisisõnu, Euroopa ikkagi vajab strateegilist autonoomiat, kusjuures ka kaitsesfääris.

Surmad piiril. Saksa ajakiri Spiegel teatab:Valgevene ja Poola piiril on leitud migrantide surnukehad ning surmapõhjus pole veel selgunud.

Foto: Tambako the Jaguar / Flickr (CC BY-ND 2.0)