Ärge puutuge meie mikrokiipe!

07/09/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras ühisturu turvalisus.

Strateegiline autonoomia. USA mikrokiibiettevõte NVIDIA palub EL-ilt luba Ühendkuningriigis asuva mikrokiipide ja pooljuhtide dizainiga tegeleva ettevõtte ARM omandamiseks. Brüsseli ajaleht Politico kirjutab, et EL oli varem valmis tehingut lubama, kuid kaalud kalduvad teises suunas. Maailmas on mikrokiipidest puudus ja Euroopa ei saa kaotada oma turuosa Ameerika kasuks, eriti kuna USA kasutab oma eeliseid - mingil hetkel keelas ta sanktsioonide ähvardusel näiteks mikrokiipide müügi Hiinasse. Võib juhtuda, et Ühendkuningriigi ametivõimud keelavad selle tehingu, kuid kui seda ei juhtu, võib-olla teeb seda EL.

Ajutine tähendab igavest. Britid pikendavad juba kolmandat korda Ühendkuningriigist saabuvate kaupade tollikontrolli alustamise edasilükkamist Põhja-Iirimaale (küsimuse hinnaks on EL-i ühisturu kaitse meil keelatud kaupade eest, näiteks Ameerika klooritud kanaliha). EL on põhimõtteliselt nõus - kui britid ei hakka lepingut üle vaatama. London soovib just seda viimast.

Viimane tähis. Nord Stream 2 gaasijuhtme viimane sektsioon on valmis, see tuleb veel Läänemere vetesse lasta. Venemaa välisminister Sergei Lavrov teatas, et see juhtub paari päeva jooksul. Gaas jõuab Saksamaale juba oktoobris.

Foto: Raimond Spekking / Wikimedia (CC BY-SA 4.0)