NATO-le – jah, EL-i armeele – ei?

02/09/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras sisepoliitika.

Euroopa armeest. Sloveenias algab täna EL-i kaitseministrite kohtumine. Muu hulgas arutatakse väga tähtsat dokumenti, mida avaldatakse 2022. aasta alguses ja mis lähitulevikus määrab kindlaks EL-i "strateegilise kompleksi". Ministrite laual on ettepanek luua "kiirreageerimisjõud", mida võib võrdsustada Euroopa armeega. Balti riigid, kirjutab Brüsseli ajaleht Politico, ja ka Ida-Euroopa riigid on skeptilised: aga milleks siis meil NATO-t vaja on? Äkki rikume oma suhted Ameerika Ühendriikidega?

Kus on Sloveenia? EL-i Nõukogu eesistujariigi esindajad lihtsalt ei ilmunud eilsele koosolekule, kus arutati küsimust, kas kohaldada Ungari ja Poola suhtes EL-i lepingu artiklit 7, mis eeldab, et kui Ungari või Poola ei täida Brüsseli nõudeid, siis võib neilt nõukogus hääleõiguse ära võtta. Mõlemad arutlusel olevad riigid on Sloveeniale lähedased, kuid ametlikult selgitati EL-i eesistuja puudumist soovimatusega pooli võtta.

Foto: 7th Army Training Command / Flickr (CC BY 2.0)