Afganistani prioriteedid

30/08/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras pagulaste arv.

Arutada Afganistanis toimuvat. Tuhanded inimesed, kellel on õigus Afganistanist lahkuda, jäävad pärast liitlaste taandumist riiki lukku. Taliban lubab riigist lahkumist kõigile, kellel on õigus ja kes soovib lahkuda; Prantsusmaa ja Suurbritannia pakuvad ÜRO julgeolekunõukogule resolutsiooni, et luua Kabuli lennujaamas ja selle ümbruses turvatsoon. EL-i kaitseministrid arutavad Afganistani küsimusi 1.-2. septembril, välisministrid - 2.-3. septembril.

Pagulaste arv. Ajalehe Politico andmetel eeloleval kohtumisel EL-i siseministrid arutavad Euroopa Komisjoni eelmist ettepanekut - võtta 2022. aastal vastu 30 tuhat põgenikku, sealhulgas Afganistanist. Kuid Euroopa Komisjon otsib täiendavaid ressursse ja pole välistatud, et see arv siiski muutub. Prioriteet on naised, eelkõige 200 Afganistani naiskohtunikku (šariaat, nagu Taliban seda mõistab, keelab naisel kohtuniku või uurijana töötamist).

Foto: ResoluteSupportMedia / Flickr (CC BY 2.0)