Globaalse maksu vastu

26/08/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras maksud ja Afganistan.

Macron ei ole Eestis. Prantsusmaa president külastab täna Iirimaad, püüdes veenda Dublinit globaalse ettevõtte tulumaksu ideega nõustuma. Kas peaksime ootama Macroni Eestis ja Ungaris, kes samuti sellest ideest loobusid? Mis puudutab Iirimaad, siis tänu madalatele maksudele (ja mitmetele muudele teguritele, mida Eestis pole) on ligi kolmandik selle tööjõust rahvusvaheliste ettevõtete (nagu Google ja Facebook) töötajad ning neilt läheb pool tulumaksust eelarvesse.

Evakueerimine Kabulis. Belgia juba lõpetas oma inimeste evakueerimise Kabulist, Prantsusmaa lõpetab operatsiooni täna. Britid loodavad evakueerida omad reedest laupäevani. Ametlikult lubab Taliban ka pärast 1. septembrit afgaanid riigist välja lasta. Sellegipoolest, Brüsseli ajalehe Politico andmetel evakueerimine näeb välja pigem kaosena: Austraalia viisaga afgaanidel ei lubata lennujaama siseneda, Briti omadega ei lubata sellele üldse lähenedagi, Holland põhimõtteliselt ei suuda oma kodanikke evakueerida, ÜRO kohalik personal - 30 tuhat inimest (koos töötajate ja nende peredega) – samuti ei saa riigist välja; ÜRO väljastas neile juhendi palvega "säilitada rahu".

Foto: F. Lee Corkran / Picryl