Kuidas jagada tulevasi migrante

19/08/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras rändekriis ja agressioon.

Valmis kõigeks. „Ebastabiilsus Afganistanis toob kindlasti kaasa suurenenud rändesurve. Seetõttu valmistume igaks stsenaariumiks, ”ütles Euroopa Liidu siseasjade volinik Ylva Johansson kohtumisel ELi riikide siseministritega. Euroopa Parlamendi president David Sassoli ütles, et Afganistani migrantidega peaks tegelema Euroopa Komisjon - ja et nad tuleks jagada ELi riikide vahel „võrdselt”.

Deporteerida või mitte? Johansson lisas ka: "Afganistanis ei ole turvaline viibida, me ei sunni inimesi sinna tagasi pöörduma," vihjates kuuele ELi riigile (Austria, Belgia, Taani, Holland, Kreeka ja Saksamaa), mis hoolimata Talibani võimule tulekust teatasid, et nad jätkavad migrantide tagasi saatmist kodumaale, Afganistani. Kuid peaaegu kõik need riigid võtsid hiljem oma sõnad tagasi.

Mitte ükski Leedu. Seoses Lukašenka provokatsioonidega on abi vaja mitte ainult Leedule, vaid ka Lätile ja Poolale, otsustasid siseministrid eile. Nagu märgib Brüsseli ajaleht Politico, kasutatakse Afganistani suhtes väljendit „rändekriis”, aga olukorda Leedu ja Valgevene piiril kirjeldab sõna „agressioon”. Poola saatis kolmapäeval Valgevene piirile üle 900 sõduri, et peatada Poola poole tormavad migrandid.

Foto: Hervé Dez, Wikipedia (CC BY-SA 3.0)