Leedu ei usu migrantidesse

18/08/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras migrandid ja seadused.

Migrandid kui relv. Täna arutavad ELi riikide siseministeeriumi juhid olukorda migrantidega, kuid mitte Afganistani, vaid nendega, kes jätkavad Valgevenest Leetu minekut. Leedu poliitikud teatavad, et olukord on paranenud - ühelt poolt valvatakse nüüd piiri tihedamalt, teisalt on lennud Bagdadist Minskisse peatatud (võib-olla ajutiselt). Leedu registreeris sel aastal 4117 migranti, vaatas läbi 197 varjupaigataotlust ja rahuldas neist 0 (null). Igale migrandile pakutakse kodumaale lahkudes 300 dollarit, kuid seni on sellega nõustunud vaid 20 iraaklast.

EL ja Afganistan. ELi välispoliitika juht Josep Borrell Talibani kohta: „Nad näevad ikka samad välja, räägivad ainult paremini inglise keelt ... Peame rääkima Kabuli võimudega ... kes nad ka poleks. Taliban võitis sõja. " EL on valmis „jätkuvalt abistama Afganistani inimesi”, kuid seda kahel tingimusel: kui riigis valitseb rahu  ja Taliban austab kõigi afgaanide, sealhulgas naiste põhiõigusi ning kui Taliban tagab, et Afganistanist ei saa varjupaik terroristlike organisatsioonide jaoks.

Poola siksak. Poola võimud nõustusid kohtunike distsiplinaarkaristuste süsteemi kaotama, kuid nüüd nõuavad nad Euroopa Kohtult Poola vastu võetud meetmete tühistamist, sest Poola kõrgeim kohus tunnistas need ebaseaduslikuks. Varssavi argument on Brüsselile ohtlik: Euroopa Kohtu otsused ei tohiks olla riigi jaoks seadused, kui selle kõrgem kohus arvab teisiti.

Foto: Montecruz Foto, Flickr (CC BY-SA 2.0)