Pole valmis Afganistani migrantide vastuvõtmiseks

17/08/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras uued migrandid ja mõjuhoovad.

Mida teha Afganistaniga. Täna peavad ELi välisministrid virtuaalse kohtumise Afganistani teemal ja eile tegid sama ka ELi saadikud Brüsselis. ÜRO hinnangul vajab humanitaarabi umbes 18 mln afgaani, pool riigi elanikkonnast. Angela Merkeli võimalik järeltulija kantsler Armin Laschet ütles, et Saksamaa ei peaks andma märku, et on valmis vastu võtma kõiki abivajajaid, teisisõnu, 2015. aasta olukord ei tohiks korduda. Ka Macron rääkis vajadusest „kaitsta end ebaseaduslike rändevoogude eest”. Macroni plaan on teha koostööd Pakistani, Türgi ja Iraaniga, et migrandid jääksid neis riikides.

Kaubandus ja abi. Brüsseli ajalehe Politico andmetel ei saa EL kaubandusvaldkonnas Talibanile suurt mõju avaldada: ELi kaupade ja teenuste osa Afganistani kaubanduses on alla 2%. Kuid meie võimuses on kärpida rahastamist Afganistani projektidele, milleks Brüssel eraldas aastatel 2014–2020 1,4 miljardit eurot.

Foto: EC/ECHO/Pierre Prakash, Flickr (CC BY-ND 2.0)