Põgenemine Kabulist

16/08/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Afganistan.

Pärast Kabuli vallutamist. ELi riigid evakueerivad oma saatkonnad Afganistanist. Saksa suursaadik jääb kohale, et korraldada Afganistani saatkonna töötajatele viisasid; erandina lubas Saksamaa oma territooriumil viisasid väljastada ka pärast saatkonna sulgemist. Afganistani ELi personaliga tekkis probleem: Euroopa Komisjon ei saa väljastada erakorralisi viisasid - seda peavad tegema konkreetsed riigid (subsidiaarsuse põhimõte). Kümnetel tuhandetel afgaanidel, kes on töötanud lääne organisatsioonide heaks, rääkimata inimõiguste kaitsjatest ja ajakirjanikest, pole kuhugi põgeneda. Enam kui 60 riiki on allkirjastanud Talibanile üleskutse lubada kõik riigist lahkuda soovijad, kuid jääb küsimus: kuhu need inimesed lähevad?

Nad kirjutavad meile Varssavist. Täna peab Poola andma Euroopa Komisjonile vastuse kohtunike distsiplinaarkaristuse kohta, mis on vastuolus õiguse ülemuslikkuse põhimõttega. Tõsi küll, Brüssel peab veidi kauem ootama: Poola võimud ei kasuta selliste sõnumite jaoks meili - ainult paberposti.

Foto: Taliban, Flickr (CC BY 2.0)