Kui Kabul on vallutatud

13/08/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras välisohud.  

20 päeva. "Me kartsime, et 20 nädala pärast keeravad kellaosutid 20 aasta võrra  tagasi - kuid paraku piisas 20 päevast," kommenteeris ELi sõjalise komitee esimees Itaalia kindral Claudio Graziano Brüsseli ajalehe Politico jaoks  Afganistani olukorda.  Ameerika ja Euroopa vägede väljaviimine tõi kaasa Talibani tagasituleku; Kandahar ja Herat on juba vallutatud, Kabul on vallutamisel, misjärel saab Afganistanist islamiriik ja võib-olla islamistliku mõju laiendamise alus, ning  Euroopa peale langeb uus rändelaine. See ELi peavalu ei rauge niipea.

Ootame provokatsioone. Eesti kaitseministeeriumi poliitilise planeerimise osakonna juhataja Tuuli Duneton ütles ajalehele Politico, et eelseisev Vene-Valgevene ühisõppus „West 2021“ (12 800 sõdurit, sealhulgas 2500 Venemaalt) on põhjus olla valvel, eriti arvestades olukorda Valgevene ja Leedu piiril. "Lukašenka on ettearvamatu ja me peame olema valmis edasisteks provokatsioonideks," ütles Duneton.

Foto: EC/ECHO/Pierre Prakash (CC BY-ND 2.0)