Poola taganemine

09/08/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Poola ja Ungari.

Kas Poola on nõus ELiga? Poola võimud näivad olevat otsustanud täita ELi nõudmisi: nagu ütles valitseva erakonna Seadus ja Õigus juht, Poola kõrgema kohtu distsiplinaarkolleegium, kelle kompetentsis on kohtunike karistamine valitsuse soovitud viisil, kaotatakse. Just seda eeldab Euroopa Kohtu otsus, millele Poola algselt aktiivselt vastuväiteid esitas. Euroopa Komisjon määras riigile tähtaja, 16. august, misjärel algaksid finantssanktsioonid. Sama erakonna juht lisas: "See ei tähenda, et distsiplinaarkolleegium mingil muul kujul ei eksisteeriks." Euroopa Komisjoni arvates on võidu tähistamiseks liiga vara.

Ungari ja tsensuur. Ameerika parempoolse telekanali odioosne saatejuht Tucker Carlson intervjueeris Ungari peaministrit Viktor Orbáni ja mainis ühes küsimuses, et tema kolleeg, Hiina juht "tappis paljusid oma poliitilisi vastaseid". See ei meeldinud Orbanile, kes tugevdab igal võimalikul viisil sidemeid Hiinaga, ja kui intervjuud näidati Ungari televisioonis, polnud salvestusel ühtegi viidet Hiina Rahvavabariigile. Ameerika Ühendriikides ei jäänud juhtum märkamata.

Ekraanipilt: Fox News