Poolale teeb muret Saksamaa

02/08/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras vaktsiinidiplomaatia ja õiguse ülemuslikkuse põhimõte.

Vaktsiini lahing. EL-i välisasjade kõrge esindaja Josep Borrell hoiatas, et EL ei saada Aafrikasse ja Ladina -Ameerikasse piisavalt vaktsiine - ning et Hiina teeb nende piirkondade heaks palju rohkem, kasutades „vaktsiinidiplomaatiat“ mõju suurendamiseks. Ursula von der Leyen on lubanud saata Aafrikasse 200 miljonit vaktsiinidoosi, kuid siiani on Euroopa andnud aafriklastele vaid 10 miljonit. Aafrikas on siiani vaktsineeritud vaid 2-3% 1,5 miljardilisest elanikkonnast.

Parim kaitse on rünnak. Poola, keda EL süüdistab õiguse ülimuslikkuse põhimõte rikkumises, otsustas alustada vasturünnakut: Poola asejustiitsminister väljendas muret "Saksa kohtusüsteemis vabaduse puudumise tendentside" pärast. Asi on selles, et Kölni kohus määras Poola teoloogile Dariusz Okole 4800 euro suuruse trahvi Saksa ajakirjas avaldatud artikli eest. Oko kirjutas "geimaffiast, mis juhib katoliku kirikut", nimetades homopreestreid "parasiitide kolooniaks", "vähkkasvajaks" ja "katkuks". Selline vihakõne on Saksamaal seadusega keelatud.

Puhkusele? Euroopa Ametiühingute Keskliidu hinnangul ei saa 28% EL-i kodanikest - peaaegu iga kolmas - lubada endale nädalapikkust puhkust kodust eemal. Halvim olukord on Kreekas, Küprosel ja Slovakkias.

Foto: Phlando, Picabay licence