Tahaks rohkem EL-i

09/06/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras rahaülekanded ja küsitlused.

Esimesed rahaülekanded. Euroopa Komisjon plaanib kiireneda ja juba järgmisel nädalal hinnata esimesi riiklikke majanduse taastamise kavasid, misjärel liigub raha riikidesse, kelle plaanid on heaks kiidetud. Esimeste riikide seas on Portugal, Hispaania, Kreeka ja Taani.

Projekt on saamas ebaõnne osaliseks, kuid... Värske 12 EL-i riigi elanike küsitluse kohaselt enamus  Prantsusmaal, Saksamaal, Itaalias, Hispaanias ja Austrias usub, et "Euroopa projekt" on läbi kukkumas  (muide nagu ka riigivõimuide tegevus). Sellegipoolest on kõigi nende riikide inimesed siiski veendunud, et parem on olla EL-is,  kui eraldi elada, ja sooviksid, et EL tegutseks sagedamini solidaarselt.

EL versus Saksamaa. Euroopa Komisjon valmistub Saksamaa valitsuse kohtusse kaevata seoses riigi põhiseaduskohtu eelmise aasta otsusega, milles on öeldud, et Euroopa Keskpanga riiklike võlakirjade ostmise programm oleks Saksamaal ebaseaduslik, kui Saksamaa keskpank nii otsustab. Sellest ajast alates on Saksamaa keskpank otsustanud, et kõik on korras ja Brüsselil pole põhjust pidada Berliini vastu juriidilist sõda – kuid plaani kohaselt see siiski toimub.