Kas meie hääled valimistel tähendavad midagi?

03/06/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras üleeuroopaline küsitlus.

Euroopa väljendab nördimust. Eurobaromeetri andmetel näeb ainult 48% eurooplastest EL-i positiivses valguses (vähem kui detsembris, kuid rohkem kui viimastel aastatel). Kolmandik suhtub EL-i neutraalselt, 17% - negatiivselt. Brüsselis asuv ajaleht Politico märgib, et Prantsusmaal toetab EL-i vaid 15%, mis on halb märk enne 2022. aasta presidendivalimisi, kus Marine Le Pen võimule tormab; prantslased ootavad EL-ilt reforme. Iga teine eurooplane pole rahul sellega, mida EL pandeemia ajal tegi; 48% on üsna rahul.

Ja kuidas Eestis? Oleme EL-i toetuse poolest kolmandal kohal - meil on seda positiivselt vaadanud 81% elanikkonnast, see näitaja on suurem ainult Iirimaal ja Portugalis. 60% Eesti elanikest näeb EL-i positiivses valguses. Samal ajal on meie riik esikohal nende inimeste arvu poolest, kes arvavad, et nende hääled valimistel ei tähenda midagi – samuti 81%.

Lõivud kui investeeringud. Bloombergi teatel teeb Euroopa Komisjon juulis ettepaneku kehtestada imporditollimaksud paljudele kaupadele, mille tootmine on süsinikdioksiidiga seotud - alates terasest ja alumiiniumist kuni tsemendi ja elektrini. Teisisõnu peavad nende kaupade ostjad EL-is investeerima keskkonda - see on osa Euroopa strateegiast võitlemises globaalse soojenemise vastu.  Ettepaneku peavad heaks kiitma kõik EL-i riigid.