Hüvasti ja tere

27/05/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Šveits ja Balkan.

Hüvasti, Šveits! Eile teatas Šveitsi suursaadik EL-is Brüsselile ametlikult, et tema riik lõpetab läbirääkimised partnerluslepingu üle Euroopa Liiduga, sest "vajalikke lahendusi pole leitud". Šveitslased ei suuda või ei taha täita paljusid EL-i nõudeid, mis puudutavad töötasu (kohalikud ametiühingud kardavad konkurentsi) ja liikumisvabadust (siin on vastu Šveitsi parempoolsed). Muide EL on Šveitsi peamine kaubanduspartner ja Šveits on EL-i neljas kaubanduspartner (USA, Hiina ja Ühendkuningriigi järel).

Tere, Balkan? Sloveeniast on varsti saamas EL Nõukogu eesistujariik ja selle peaminister Janez Janša ütles prioriteete seades, et oleks hea kõik Balkani riigid EL-i vastu võtta. Tema arvates niiviisi saaks  lahendada piirkonnas geopoliitiliste konkurentide mõju probleemi; nagu märgib Brüsseli ajaleht Politico, jutt käib Venemaast,  Türgist ja Hiinast. Serbias aga tahetakse püstitada ausammas Hiina liidrile "seltsimees Xi-le" - miljardite dollarite investeeringute ja miljonite vaktsiiniannuste eest.