Uus teema tippkohtumise jaoks

24/05/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Valgevene, Venemaa ja Suurbritannia.

Riiklik terrorism. Millega vastab EL ajakirjanik Roman Protasevitši röövimisele Valgevene ametivõimude poolt? Euroopa Ülemkogu tippkohtumisel (24. – 25. mail) pidid riigipead arutama "pakilisi küsimusi": Covid, globaalne soojenemine, suhted Suurbritannia ja Venemaaga, kuid nüüd on nad sunnitud rääkima Lukašenkast. Muuhulgas võib EL kutsuda Rahvusvahelist Tsiviillennunduse Organisatsiooni üles intsidenti uurima, keelata Belavia lennukitel maandumine EL-i lennujaamades, keelata EL-i lennukitel Valgevene kohal lendamine ja keelata igasuguse transiidi Valgevenest EL-i, sealhulgas maismaatransiidi.

Ja Venemaast. Samuti on päevakorras strateegilised suhted Venemaa Föderatsiooniga. Kuid,  nagu tuletab meelde Brüsseli ajaleht Politico, möödunud nädalal EL ei suutnud jõuda ühisele seisukohale  Iisraeli-Palestiina konflikti osas. Kas 27 riiki suudavad Venemaa osas kokku leppida, on suur küsimus. Oodatakse, et liidrid mõistavad hukka "Venemaa ebaseadusliku ja provokatiivse tegevuse EL-i vastu", väljendades sellega solidaarsust Tšehhi Vabariigiga.

Ja Brexitist. Lisaks peab EL hukka mõistma Boris Johnsoni valitsuse, kes üritab nüüd vabaneda oma kohustustest seoses Põhja-Iirimaaga.