Saatke välja veel venemaalasi palun

29/04/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Euroopa Parlamendi reform ja solidaarsus Venemaa vastu.

Viis fookusgruppi. Euroopa Parlamendi president David Sassoli üritab oma institutsiooni seestpoolt reformida, et see tõhusamalt toimiks. Suveni vastavad viis Euroopa Parlamendi liikmete sihtgruppi küsimustele:

  • kuidas täiskogu istungjärke reformida?
  • kuidas muuta EP-i rolli olulisemaks?
  • kuidas suhelda EL-i kodanikega tõhusemalt?
  • kuidas EP-i sisestruktuuri parandada?
  • kuidas EP-i välisdiplomaatia paremaks muuta?

Venemaalasi välja saata. Parlamendiliikmete grupp kirjutas EL-i välissuhete kõrgele esindajale Josep Borrellile kirja nõudega: las ta palub Euroopa Ülemkogu, et see solidaarselt Tšehhi Vabariigiga kuulutaks persona non grataks need EL-s Vene Föderatsiooni alalise esinduse diplomaadid, kes „vastavalt Euroopa luureteenistuste andmetele“ töötavad GRU ja Venemaa Välisluureteenistuse heaks; eurosaadikud järeldavad, et selliseid kindlasti leidub. Esimene allkiri kuulub Eesti saadikule Riho Terrasele, viimane - Urmas Paetile; allakirjutanute seas on Jaak Madison, Andrus Ansip, Sven Mikser. Kokku sisaldab Politico saadud koopia üle 70 allkirja. Nagu ajaleht märgib, venemaalasi  välja saata saab ainult Belgia välisministeerium. Muide: Slovakkia uus peaminister Eduard Heger samuti saatis välja kolm Venemaa diplomaati ... ja hellitab Sputnik V vaktsiini ostmise plaane. Ta on kindel, et üks ei sega teist - ja tal võib olla õigus.

Uus Hiina hoiatus. Hiina peaminister Li Keqiang kutsus Angela Merkelit tugevdama Hiinaga kaubandussidemeid, kuid mitte sekkuma selle "siseasjadesse". Brüsseli ajaleht Politico leiab, et neid sõnu tuleks käsitleda hoiatusena - ja adressaat pole siin mitte ainult Saksamaa, vaid kogu EL.