"Kui Prantsusmaa ja Saksamaa tahavad, siis Euroopa saab"

28/04/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras vaktsiinitunnistused ja Euroopa kulutused.

Üks sertifikaat kõigile. Euroopa Parlament arutab täna vaktsineerimistunnist. Ettepanekute hulgas on muuta see dokumendiks, mis tagab liikumisvabaduse EL-is; keelata riikidel piirata sertifikaatide omanikke näiteks karantiiniga; pakkuda tasuta Covidi teste; mõned soovivad, et sertifikaadil oleksid ainult Euroopa Ravimiameti poolt heakskiidetud vaktsiinid.

Euroopa mootorid. Teisipäeval tutvustasid Prantsusmaa ja Saksamaa oma riiklikke kriisist väljumise plaane - tegelikult jutt käib raha kulutamisest EL-i ühisest katlast. Need plaanid mõjutavad kogu EL-i; nagu ütles Prantsuse majandusminister: "Kui Prantsusmaa ja Saksamaa tahavad, siis Euroopa saab." Koos nende riikidega  täna tutvustavad oma plaane Euroopa Komisjonile Itaalia ja Hispaania.

Õpikute ostmiseks. Ungari plaan näeb ette tohutuid rahasummasid "ülikoolide renoveerimiseks", mida hakkavad teostama peaministri kaaslaste poolt kontrollitavad läbipaistmatud fondid.  

Miinimum 21%. Prantsusmaa ja Saksamaa nõustuvad USA ettepanekuga kehtestada riikidevaheliste korporatsioonide  minimaalne tulumaksumäär. EL-is, kirjutab Brüsseli ajaleht Politico, pole see ettepanek kõigile meeltmööda.

Parlamendiliikme saatus. Belgia politsei vahistas Kreeka parlamendiliikme Ioannis Lagose pärast seda, kui Euroopa Parlament võttis temalt puutumatuse. Kreeka kohus mõistis neonatside partei Kuldne Koit ühe juhi kuritegeliku organisatsiooni juhtimise eest 13 aastaks vangi.