Kes on EL ühise sotsiaalpoliitika vastu?

23/04/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras kohtud ja hoiatused.

Kaebame teid kohtusse! Euroopa Komisjon kaalub endiselt, kas pöörduda lähipäevil kohtusse AstraZeneca vaktsiini vähesuse tõttu. Selle surve ilmne eesmärk on garanteerida tarned AZ-st vähemalt selles kvartalis.

Esimene kõneleja. Sai teada, et Euroopa tuleviku konverentsi avab president Macron; see juhtub Strasbourgis 9. mail. Brüsseli  ajalehe Politico andmetel antakse Macronile aega vaid 10 minutit, sama palju kui Iisraeli kirjanikule Yuval Hararile, kes räägib "maailmast, millega Euroopa mõne aasta pärast kokku puutub". Lisaks toimub konverentsi avatseremoonia kohe pärast EL-i tippkohtumist Portugalis Portos, kus Euroopa juhid arutavad piirkonna ühist sotsiaalpoliitikat.

Sõltumatu sotsiaalpoliitika. Porto tippkohtumise eel kirjutasid üksteist ELi riiki - Austria, Bulgaaria, Taani, Eesti, Soome, Iirimaa, Läti, Leedu, Malta, Holland ja Rootsi - tippkohtumisele üleskutse, hoiatades Brüsselit: ELi ühine sotsiaalpoliitika ei tohiks sekkuda sellistesse valdkondadesse nagu tööturg ja tööhõive, pensionisüsteem, haridus ja lastekaitse. Nende riikide arvates ei tohiks subsidiaarsuse põhimõtet puudutada.