Erdoğan ja diivan

09/04/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras vaktsiinid ja diivanid.

Vaktsiinide rinnetel. Euroopa Ravimiameti (EMA) otsus AstraZeneca kohta -  seos tromboosijuhtumitega küll on, kuid vaktsiin on ohutu igas vanuses – tegi EL-i nõutuks. Riigid otsustavad ise, mida teha; Belgia lõpetab alla 56-aastaste  inimeste vaktsineerimise AstraZeneca'ga, Itaalia - kuni 60-aastaste, Hispaania - kuni 60-aastaste ja pärast 65 eluaastat,  Taanis on AstraZeneca hoopiski keelatud. Sedaaegu kaalub EMA Sputnik V-d, sealhulgas - internetti lekitatud Rospotrebnadzori sisejuurdluse valguses; dokumentide järgi võis vaktsiin põhjustada surma ja tüsistusi. Jällegi otsustavad EL-i riigid ise, mida teha: Saksamaa alustas eelläbirääkimisi Sputniku ostmise üle ja Tšehhis president vabastas ametist terviseministri, kes keeldus Venemaa vaktsiini ostmast.

Diivani poliitika. Teisipäeval EL-i delegatsiooni Türgi visiidi ajal juhtus  väike torm veeklaasis: mingil hetkel  pani Erdoğan enda kõrvale istuma Euroopa Ülemkogu juhi Charles Micheli; Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen oli üllatunud (ja ütles "Um! .."), misjärel oli sunnitud istuma Türgi välisministeeriumi juhi vastas asetsevale diivanile. Kas see oli möödalaskmine või  Türgi näitas oma suhtumist arutusel olnud naiste õigustesse? Skandaali järelkaja aga ei vaibu: eile teatas Itaalia peaminister Mario Draghi, et tal on von der Leyeni alandamise pärast häbi, ja nimetas Erdoğani diktaatoriks. Kuna Türgi (seni) hoiab migrante tagasi EL-i piiri lähedal, tekib küsimus, kas see kõik ei too kaasa uut rändekriisi Euroopas?