Eesti on kõige nõrgemate esiviisikus

02/04/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras vaktsiinid ja Iraan.

Meile antakse rohkem vaktsiine. Bulgaaria, Horvaatia, Eesti, Läti ja Slovakkia saavad viie riigi peale juurde 2,8 miljonit vaktsiiniannust 19 riigist, kus olukord on parem. Nagu näha, viis pluss üheksateist võrdub 24. Veel kolm EL-i riiki, nimelt Austria, Sloveenia ja Tšehhi, viie nõrgema abistamisest keeldusid. Kõiki tegi eriti kurvaks Austria seisukoht, kes küsis rohkem vaktsiine, kui talle tundus, et tal on neid vähe, kuid keeldus abistamast neid, kes on temast nõrgemad. "Austria kaotas vaidluse, kaotas oma maine ja sõbrad," ütles üks EL-i diplomaat Brüsseli ajalehele Politico. "Seda episoodi ei unustata."

AstraZeneca saaga. Suurbritannia ametivõimud tunnistasid, et seda vaktsiini saanute brittide hulgas oli mitte viis harva esineva tromboosi juhtumit, nagu varem teatati, vaid kolmkümmend.

Iraani tehing 2.0. Täna tuleb virtuaalselt kokku komisjon, kuhu on koondatud EL, Hiina, Prantsusmaa, Saksamaa, Venemaa, Ühendkuningriik ja Iraan - peaaegu kõik president Trumpi ebaõnnestunud Iraani lepingule alla kirjutanud. Kõik loodavad, et Bideni ajal USA liitub lepinguga taas.