Brüssel julmutseb

23/03/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras vaktsiinisõjad ja sanktsioonid.

Saksamaa ei kiirusta. Angela Merkel vaidles ministritega hiliste õhtutundideni ja sundis peale  lockdowni pikendamist 18. aprillini.

Kelle leping on parem? Britid veenavad EL-i juhte mitte keelama AstraZeneca vaktsiini eksportimist Hollandist Suurbritanniasse. Hollandlased  on selleks sammuks valmis, kui inglased ei nõustu "EL-iga vaktsiini ausamalt jagama". Ka meil on leping AstraZenecaga, kuid täita mõlemat lepingut korraga ettevõte ei saa - ühe täitmine viib teise rikkumiseni. Siiani oli kannatanuks EL.

Lai žest. Poola tarnib NATO Brüsseli peakorterisse 3500 annust AstraZeneca vaktsiini, et kaitsta kõiki sealseid töötajaid koronaviiruse eest. Muide, USA-s tehtud katsetel osutus selle vaktsiini efektiivsus 79%, samas kui EL-i uuringutel oli see 60%.

Vahetati sanktsioone. EL kehtestas eile sanktsioonid neljale Hiina kodanikule, kes olid seotud uiguuride tagakiusamisega (Hiina Rahvavabariik eitab repressioonide fakti). Hiina ei jätnud asja sinnapaika ja karistas EL-i kodanikke, sealhulgas viit Euroopa Parlamendi liiget. Euroopa Parlamendi president David Sassoli ütles, et "sellega meid ära ei hirmuta".

On aeg karistada. Euroopa Parlament võtab sel nädalal tõenäoliselt vastu resolutsiooni, mis kohustab Euroopa Komisjoni viivitamatult rakendama Poola ja Ungari karistamiseks mehhanismi õiguse ülimuslikkuse põhimõte rikkumise eest. Resolutsiioni projektis on öeldud: kui Euroopa Komisjon ei tee seda enne 1. juunit, EP kaebab ta Euroopa Kohtusse.